Srpanj 25, 2024

MUP HNŽ/K: Napad u Stocu nije ciljani napad na povratnike

Dana 26.6.2024. godine u zgradi Policijske uprave Mostar održana je press konferencija,na kojoj su sudjelovali ministar unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije-kantona Marijo Marić, komesar policije Robert Perić, zamjenik komesara policije Ramiz Hasić i načelnik Sektora kriminalističke policije Mirza Rožajac.

Na samom početku press konferencije ,ministar Marijo Marić je naglasio kako je održavanje ove press konferencije planirano i ranije, ali je isto odloženo iz objektivnih razloga, jer se čekalo na rezultate pojedinih istraga, analiza i vještačenja, povezanih sa zadnjim medijski eksponiranim događanjima na području naše Županije-kantona. S tim u vezi, istakao je, kako je ovo Ministarstvo bilo često na meti neopravdanih kritika javnosti zbog određenih događanja, kojima je najčešće iz dnevno-političkih razloga pridavan nerazmjeran značaj, jer su određeni događaji bili markirani kao prijetnja sigurnosti, iako zapravo to ni u jednom trenutku nisu bili. Svaki od tih događaj je od strane nadležnih policijskih tijela naše Županije-kantona procesuiran sukladno zakonu i proslijeđen nadležnom tijelima na postupanje. Nalaz vještačenja medijski eksponiranog događaja oštećenja travnjaka nogometnog igrališta FK Velež je pokazao, da oštećenje travnjaka nije nastalo djelovanjem kemijskih supstanci. Isto tako, istraga medijski eksponiranog događaja napada u Stocu, koja je provedena u roku 24 sata, pokazala je da se nije radilo o ciljanom napadu na povratnike u Gradu Stocu.

Ministar je zaključio kako je sigurnosna situacija prema statističkim pokazateljima i izvješćima nadležnih policijskih tijela zadovoljavajuća.

Ministar je upoznao javnost, kako se u budućnosti namjeravaju izvršiti izmjene i dopune Zakona o javnom redu i miru, u kojem će se definicija javnog mjesta proširiti na društvene mreže i medije, kako bi se to područje pravno uredilo. Naime, svjedoci smo svakodnevne zlouporabe Interneta kao javnog prostora od strane neodgovornih pojedinaca, koji pravnu neuređenost medijskog prostora koriste za različite oblike diskriminirajućeg ponašanja prema pojedincima ili određenim skupinama.