Predstavljene mjere, zaključci i preporuke za sprječavanje korona virusa u HNŽ-u

U zgradi Vlade Hercegovačko-neretvanske županije nakon završene sjednice Vlade održana je tiskovna konferencija u kojoj su predstavljenje mjere, zaključci i preporuke koje se poduzimaju u vezi sa sprječavanjem bolesti izazvane novim korona virusom na području HNŽ-a.

”Naša sudbina je u našim rukama. Korona virus evidentno možemo spriječiti samo ako smo svi odgovorni i ako se svi ponašamo na način ako poštujemo pravila struke. Ne trebamo širiti paniku, ali ne trebamo pobjeći od činjenice je situacija ozbiljna”, kazao je Pero Pavlović, glasnogovornik Vlade HNŽ-a.

Predstavljene mjere, zaključci i preporuke su:

- Vlada je usvojila informaciju na svemu do sada učinjenom po preveniranju mjera korona virusa u BiH te donijela odluku u kojima je sve mjerodavne vlasti u HNŽ-u zadužila da maksimalno pojačaju provođenje svih raspoloživih mjera s ciljem sprječavanja korona virusa

- Vlada je na sjednici dala snažnu potporu odlukama i preporukama s jučerašnje proširene sjednice Vlade Federacije BiH na kojoj su uz ostalo, nazočili predsjednici svih županijskih Vlada, posebnu potporu dajemo odluci kojom je potvrđeno postojanje uvjeta za propisivanje mjera neposrednih kontrole cijena na području cijele Federacije BiH za pojedine proizvode te da se te cijene zadrže na razini zatečenoj 5. ožujka 2020. godine. To je način da se pokušava očivati platežna i kupovna moć građana te smo dali potporu preporukama koje se odnose na bankarski i porezni sustav FBiH te kreditne mjere koje treba poduzeti

- Na prijedlog županijskog stožera civilne zaštite donijela odluku o proglašenju nepogode uzrokovane pojavom korona virusa. Sukladno odluci o proglašenju stanja nepogode aktivira se stožer civilne zaštite kao stožer jedinica samouprave. Vlada je zadužila stožer civilne zaštite da stavi na raspolaganje sve zalihe opreme, materijalno tehničkih sredstava te da u sklopu svojih ovlasti kontinuirano prati i analizira stanje vezano za pojavu korona virusa na području naše županije i o tome izvješćuje Vladu najmanje jedanput dnevno

- Poradi provedbe mjera zaštite i spašavanja ljudi na području naše županije Vlada je naložila da sva županijska ministarstva, uprave i upravne organizacije, pravni subjekti i druge institucije sve svoje potencijale stave na raspolaganje stožeru civilne zaštite te da su općinski i gradski stožeri civilne zaštite također dužni staviti na raspolaganje sve raspoložive resurse koji će prema planovima zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara u slučaju potrebe biti korišteni u jednom od ugroženih područja

- Vlada nalaže svim županijskim ministarstvima upravama i upravnim organizacijama, uredima i službama da se redovite i planirane programske aktivnosti usklade i prilagode novonastalom stanju osobito one koji zahtijevaju financijske izdatke

- Vlada prihvaća niz preporuka u svezi s postupanjem poslodavaca i radnika s ciljem sprječavanja bolesti izazvane korona virusom, a koje je predložio krizni stožer županijskog ministarstva zdravstva

- Mjerodavne institucije bilo županijske, gradske ili općinske svaka u sklopu svojih ovlasti obvezne su žurno donijeti privremene mjere ograničavanja rada najkasnije do 18:00 sati, a odluka se donosi u trajanju od 15 dana. Tu podrazumijevamo ugostiteljske objekte svih kategorija, noćne i disko klubove, kladionice, tržne centre, kino dvorane, kazališta, muzeje, knjižnice, čitaonice kao i rad uslužnih djelatnosti frizera, kozmetičara, brijača, pedikera i drugih u kojima se ostvaruju bliži kontakti s klijentima osim u objektima u kojima se predaju prehrambeni proizvodi

- Pozvali smo da se ranije poštuju sve preporuke kad su u pitanju javna okupljanja.

- Starije osobe, osobito one koji su starije od 70 godina bilo bi dobro da ne izlaze bespotrebno na javna mjesta, da ne koriste javni prijevoz, a da životne potrepštine i lijekove nabavlja obitelj i prijatelji

- Turističke agencije obvezuju se da svoje aktivnosti usklade sa izdanim preporukama

- Prema planu zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nepogoda u našoj županiji u svim županijskim ministarstvima, upravama i upravnim organizacijama i zavodima odmah će se uvesti pasivno dežurstvo s ciljem izvršavanja zapovijedi.

Posljednje objavljeno

Iz stoca